- dyskusje
- festiwale
- filmy
- koncerty
- konkursy
- kursy
- piknik
- spektakle
- spotkania
- uroczystości patriotyczne
- warsztaty
- wernisaże
- wieczory autorskie
- wystawy
- To wydarzenie minęło.
“Zamyślniki i inne znaki przestankowe”
18 stycznia, 10:00 - 17:00
5 zł – 7 złTarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę nieoczywistych fotografii Marka Kucharczyka, „Zamyślniki i inne znaki przestankowe”. Wernisaż, z udziałem autora, zaplanowany jest na 12 stycznia 2024 roku, o godzinie 18:00.
Zamyślniki i inne znaki przestankowe
Między słowa wstawiamy znaki, które nie mają swoich desygnatów. Służą temu, by to co piszemy, było strukturą zrozumiałą dla odbiorcy. Porządkują, podkreślają, wzmacniają znaczenie.
Czy nasze myśli mają swoje znaki interpunkcyjne? Co i jak porządkuje tok myśli? A co jest odpowiednikiem znaków interpunkcyjnych w zestawie fotografii? Fotografii, które powstały, a następnie zostały zestawione w wyniku twórczego działania. Działania, które nie ma swojego zwerbalizowanego opisu.
Zapraszamy do wędrówki po salach galerii Tarnowskiego Centrum Kultury i do szukania nowych znaków przestankowych: przemyślników, przepytajników, niekrzykników, docinków i przycinków, własnychsłowów, podwiasów …
Marek Kucharczyk – rocznik ’58, mieszka w Lublinie. Członek rzeczywisty Związku Polskich Artystów Fotografików (Okręg Lubelski). Biolog środowiskowy, doktor habilitowany nauk biologicznych, zawodowo związany z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (profesor uczelni).
W jego działalności fotograficznej wyróżnić można dwa przeplatające się nurty. Fotografia przyrodnicza, w której istotna jest wierność przekazu, to pierwszy z nich ̶ związany z wykształceniem i uprawianym zawodem. Drugi nurt ̶ to poszukiwanie dróg wyrażania głębokich emocji, czy to poprzez wierny zapis rzeczywistości, filtrowany przez osobisty punkt widzenia, czy też balansowanie pomiędzy przedstawieniem a abstrakcją. W ostatnich pracach i działaniach inspiruje się dokonaniami Bauhausu i konstruktywistów, wcześniej – weryzmem, np. pracami grupy f/64.
Autor 20 wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych i plenerach fotograficznych. Kurator galerii „Pod Palmą” na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS (Akademicka 19, Lublin), organizator ponad 40 wystaw.
Doświadczenie warsztatowe oraz zdobytą wiedzę wykorzystuje w pracy dydaktycznej ze studentami prowadząc od ponad 25 lat zajęcia z fotografii oraz pełniąc rolę tutora dla studentów pragnących poszerzać swoje umiejętności i kreatywność. Za działalność twórczą i dydaktyczną nagrodzony Medalem Polskiego Towarzystwa Botanicznego im. Profesora Bolesława Hryniewieckiego (2007) oraz medalem „Zasłużony dla miasta Lublina” (2020 r.).