- dyskusje
- festiwale
- filmy
- koncerty
- konkursy
- kursy
- piknik
- spektakle
- spotkania
- uroczystości patriotyczne
- warsztaty
- wernisaże
- wieczory autorskie
- wystawy
- To wydarzenie minęło.
Starówka Jazz Festival 2023
7 lipca 2023, 18:30 - 22:00
10 złPo raz szesnasty w Tarnowie posłuchamy najpiękniejszych utworów jazzu tradycyjnego.
Muzyka nowego orleanu przez ostatnich piętnaście lat zyskała w Tarnowie spore grono sympatyków. Nie trzeba ich specjalnie namawiać do udziału nie tylko w koncertach, ale także w barwnej i wesołej paradzie nowoorleańskiej. Organizowany rokrocznie od 2007 roku Jazzowy Rynek zyskał nową nazwę – Starówka Jazz Festiwal i pod nią będzie też kontynuowany.
Na spotkanie z jazzem zapraszamy w trzy kolejne piątki począwszy od 30 czerwca. Zgodnie z tradycją, każdy z koncertów poprzedzi barwny roztańczony korowód – tzw. parada nowoorleańska. Prowadzona przez wytrawnych jazzmanów wyruszy spod tarnowskiego Ratusza i zaprowadzi do Amfiteatru letniego, gdzie czeka na nas główna część wieczoru – koncerty zespołów dixielandowych. Podczas tegorocznego Starówka Jazz Festiwal usłyszymy cenione w środowisku jazzowym polskie zespoły oraz solistów m.in. RB Dixie Five, Old Boys Band, ale także węgierski MDB Swing Project. Oczywiście nie zabraknie gospodarza – zespołu Leliwa Jazz Band, który wystąpi na otwarcie festiwalu.
Sprzedaż biletów:
– on-line
– w Amfiteatrze (w dniu koncertu, od godz. 18.00)
Dzieci do 7 r.ż. – wstęp bezpłatny.
Festiwal finansowany jest z Budżetu Miasta Tarnowa. Organizatorem wydarzenia jest Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” oraz Rada Osiedla Starówka. Współorganizatorem jest Tarnowskie Centrum Kultury na wniosek Rady Osiedla Starówka.
Partnerzy: Miasto Tarnów, Stoart, Restauracja Bombay Music.
Program imprez:
30 czerwca (piątek), godz. 19.30 | Amfiteatr Letni
godz. 18.30 Parada nowoorleańska | Tarnowski Rynek
Leliwa Jazz Band & Katarzyna Wnęk
Big Mielec Band
7 lipca (piątek), godz. 19.30 | Amfiteatr Letni
godz. 18.30 Parada nowoorleańska | Tarnowski Rynek
RB Dixie Five
Krystyna Durys Band
14 lipca (piątek), godz. 19.00 | Amfiteatr Letni
godz. 18.30 Parada nowoorleańska | Tarnowski Rynek
Old Boys Band
QL Dixie Band
MDB Swing Project (Węgry)
Informacje o wykonawcach (wg kolejności występowania):
Leliwa Jazz Band & Katarzyna Wnęk
Zespół założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtime, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku – jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Jest laureatem m.in. nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie. Wyróżniony nagrodą „Uskrzydlony – 2005” za wkład w promocję miasta Tarnowa. Doroczne ankiety miesięcznika Jazz Forum pn. Jazz Top klasyfikują tarnowian w połowie pierwszej dziesiątki zespołów tradycyjnych.
Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival – Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zaproszony do udziału w 44 International Dixieland Festival Drezden 2014. Jest gospodarzem dorocznego festiwalu „Jazzowy Rynek” w Tarnowie. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Partyków.
Skład zespołu:
Stanisław Stańczyk – trąbka
Józef Partyka – puzon
Kazimierz Partyka – saksofon altowy, saksofon tenorowy
Kazimierz Król – klarnet
Roman Bartnicki – perkusja, suzafon
Roman Starzec – kontrabas, tarka
Edward Wnęk – banjo, aranżacje
Katrzyna Wnęk – wokalistka i trenerka wokalna w Dobre Dźwięki – Edukacja Muzyczna. Prowadzi zajęcia wokalne oraz umuzykalnianie dla maluszków. Jest absolwentką szkoły muzycznej w klasie saksofonu altowego oraz absolwentką Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku jazz i muzyka rozrywkowa w klasie wokalu. Szkoliła się pod okiem wspaniałych pedagogów i ciągle zdobywa nowe wykształcenie w zakresie emisji głosu. Ukończyła szkolenie dla pedagogów wokalnych stowarzyszenia MiX i ciągle podnosi swoje kwalifikacje. Brała udział w wielu muzycznych projektach śpiewając w zespołach muzycznych, wokalnych i chórach.
Big Mielec Band
został założony w 2001 roku przez Waldemara Ozgę. Pod jego kierunkiem 20 osobowy zespół doskonali warsztat wykonawczy, poszerza repertuar, głównie o standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej. W skład zespołu wchodzą absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Mielcu oraz studenci i absolwenci Akademii Muzycznych. Zespół koncertuje w Polsce i poza granicami kraju. Spośród najważniejszych imprez z udziałem orkiestry wymienić należy m.in.: Dni Mielca, Lato z radiem, Oktoberfest w Niemczech, Eurorkiestra w Moskwie oraz uroczystości milenijne na Węgrzech. W 2021 roku BMB reprezentował Mielec na Międzynarodowym Festiwalu Cafe Jazz Festival w Radomiu, a w 2022 na Baszta Jazz Festival w Czchowie. BMB jest inicjatorem Mieleckich Zaduszek Jazzowych, które odbywają się cyklicznie od 2017 roku w SCK w Mielcu.
RB Dixie Five
Zespół założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego. Wykonuje muzykę w typowym dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych w składzie instrumentalnym. Na repertuar zespołu duży wpływ wywarła twórczość m.in. L. Armstronga, K.Ory, K. Oliviera. Muzycy RB Dixie Five są absolwentami klasycznych szkół muzycznych i wydziałów jazzowych. Zespół jest laureatem prestiżowego, międzynarodowego festiwalu jazzu tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka 2015.
Roman Bartnicki – suzafon
Janusz Witko – klarnet, saksofon
Robert Szczerba – puzon
Dominik Mietła – trąbka
Wiktor Zydroń – banjo
Krystyna Durys
wokalistka zafascynowana nurtami swing, dixieland i bossa nova, inspirująca się przede wszystkim wykonaniami Królowej Jazzu Elli Fitzgerald. Stypendystka Związku Artystów Wykonawców Stoart, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Urzędu Miasta Gdańska. Laureatka Złotej Tarki na 44. Old Jazz Meeting w Iławie. Laureatka 2. miejsca w kategorii Nowa Nadzieja ankiety Jazz Top. Nominowana w kategorii Wokalistka Roku ankiety Jazz Top. Nominowana do Grand Prix Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Jazzu w kategorii Nadzieja Melomanów.
Old Boys Band
Zespół powstał w 2008 roku z inicjatywy weterana tarnowskiego jazzu puzonisty Romualda Słowika. W jego skład wchodzą byli nauczyciele i absolwenci szkół muzycznych. Specjalnością Old Boys Bandu jest radosny jazz w stylu dixieland oraz swing. Często sięgają po utwory mało znane lub zapomniane. Zespół występuje na festiwalu jazzowym w Czchowie, Jazz-owym Rynku w Tarnowie, w klubie Bombay Music oraz na imprezach okolicznościowych. Ciesząc się uznaniem i gorącym przyjęciem publiczności. W latach 2013 i 2014 zespół był finalistą festiwalu Jazz Meeting Złota Tarka w Iławie.
Skład zespołu:
Grażyna Scheffler – wokal
Romuald Słowik – lider zespołu, puzon, wokal
Jacek Piskozub – saksofon altowy i sopranowy
Marian Urban – trąbka
Antoni Guśtak – piano
Władysław Strejczek – banjo, gitara
Ryszard Kolbusz – gitara basowa
Tytus Jakubowski – perkusja
QL Dixie Band
Działa od 2014 roku. Gra jazz tradycyjny jest organizatorem cyklicznego festiwalu jazzowego „Jazz nad Rabą”. QL Dixie Band jest bodaj jedyną formacją jazzową na terenie powiatu myślenickiego. Zanim przed nazwą zespołu pojawiły się owe dwie tajemnicze litery QL zespół nazywał się po prostu Dixie Band. QL to niosący dość jasny przekaz akronim. To dwie literki czytane w jednym ciągu jako kul, czyli w slangu – dobry, bardzo dobry. Zespół tworzą Zbigniew Morawski, Piotr Gofroń, Adam Nalep, Dawid Kopp (klawisze), Mieczysław Starzec (lekarz nefrolog – kontrabas), Łukasz Płatek (saksofon), Paweł Pukowiec (puzon) oraz Kasia Kubiczek (wokal).
MDB Swing Project
jest prowadzony przez Miklósa Balla (klarnet, saksofon), który prowadzi również Miskolc Dixieland Band, zespołu z który tworzą także perkusista i basista (Gábor Kacsenyák, Zsolt Szeghő). Pianistą jest Nándor Nagy, który pracuje dla Węgierskiego Teatru Narodowego, jako główny kompozytor i pianista Teatru Narodowego. MBD Swing Band prezentuje tradycyjny jazz i dixielandowe melodie, koncentrując się na klarnecie i saksofonie.