- dyskusje
- festiwale
- filmy
- koncerty
- konkursy
- kursy
- piknik
- spektakle
- spotkania
- uroczystości patriotyczne
- warsztaty
- wernisaże
- wieczory autorskie
- wystawy
- To wydarzenie minęło.
Seamus Heaney – życie i twórczość
5 kwietnia, 09:00 - 15:00
wstęp wolnyOd 6 marca do 5 kwietnia br. Galeria Niebieska MBP (ul. Krakowska 4) będzie gościć przygotowaną przez Fundację Kultury Irlandzkiej wystawę, prezentującą życie i twórczość irlandzkiego Laureata Nagrody Nobla – Seamusa Heaneya.
O wystawie:
Na 8 panelach umieszczone zostały informacje wprowadzające odbiorcę w świat wierszy Noblisty, ukazują fragmenty jego biografii, tłumaczeń i publikacji a także bliskich związków z Polską. Wszystkie te elementy mogą być pomocne w bliższym poznaniu jego twórczości.
Seamus Heaney w swoich wierszach poruszał tematykę związaną z własnym dzieciństwem, trudną sytuacją w Irlandii Północnej, uniwersalnymi prawdami i uczuciami. W skład wystawy wchodzi przekrój jego wierszy i fragmenty prozy nawiązujące do tych właśnie tematów. Jako organizatorzy jesteśmy świadomi, że nie są w stanie wyczerpać tematyki związanej z bogatą twórczością i życiem Noblisty, sygnalizują i wskazują kierunek poznania niesamowitej osoby Autora. Zachęcają do sięgnięcia po jego liczne wiersze i eseje, zagłębienia się w Jego twórczość.
Seamus Heaney
(ur. 13 kwietnia 1939, zm. 30 sierpnia 2013) irlandzki poeta, eseista i dramaturg, nazywany “najważniejszym poetą irlandzkim od czasów Yeatsa”. W 1995 r. nagrodzony Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za „dzieła charakteryzujące się lirycznym pięknem i etyczną głębią, które sławią cuda dnia powszedniego i żywą przeszłość”. Oprócz poezji Heaney zajmował się także krytyką literacką, dramatopisarstwem oraz tłumaczeniami, wydał m.in. wierszowane tłumaczenie staroangielskiego eposu Beowulf. Za swoją misję uważał również popularyzowanie literatury, uczestnicząc w licznych programach radiowych i telewizyjnych (np. w produkcjach BBC). W jego dorobku znalazły się także wiersze inspirowane poezją polskich autorów m.in. Zbigniewa Herberta czy angielskie tłumaczenie “Trenów” Kochanowskiego, wydane wspólnie ze Stanisławem Barańczakiem w 1994 r. Heaney dał się poznać jako wielki przyjaciel Polski, gdzie bywał częstym gościem m.in. w Krakowie podczas Spotkań Poetów, gdzie zawarł bliską znajomość z innymi noblistami Czesławem Miłoszem i Wisławą Szymborską. W 2005 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Oprowadzanie po wystawie i lekcje dla grup zorganizowanych:
Anna Sadowska, e-mail: sadowska@biblioteka.tarnow.pl, tel.: 14 688 80 21, wew. 22.
Zapraszamy na bezpłatne oprowadzanie po wystawie klas 7 i 8 Szkół Podstawowych oraz Szkół Ponadpodstawowych. W programie znajduje się przybliżenie postaci noblisty Seamusa Heaneya a także Irlandii, jej historii, kultury i tradycji.