« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Seamus Heaney – życie i twórczość

20 marca, 09:00 - 15:00

wstęp wolny

Od 6 marca do 5 kwietnia br. Galeria Niebieska MBP (ul. Krakowska 4) będzie gościć przygotowaną przez Fundację Kultury Irlandzkiej wystawę, prezentującą życie i twórczość irlandzkiego Laureata Nagrody Nobla – Seamusa Heaneya.

 

O wystawie:
Na 8 panelach umieszczone zostały informacje wprowadzające odbiorcę w świat wierszy Noblisty, ukazują fragmenty jego biografii, tłumaczeń i publikacji a także bliskich związków z Polską. Wszystkie te elementy mogą być pomocne w bliższym poznaniu jego twórczości.

Seamus Heaney w swoich wierszach poruszał tematykę związaną z własnym dzieciństwem, trudną sytuacją w Irlandii Północnej, uniwersalnymi prawdami i uczuciami. W skład wystawy wchodzi przekrój jego wierszy i fragmenty prozy nawiązujące do tych właśnie tematów. Jako organizatorzy jesteśmy świadomi, że nie są w stanie wyczerpać tematyki związanej z bogatą twórczością i życiem Noblisty, sygnalizują i wskazują kierunek poznania niesamowitej osoby Autora. Zachęcają do sięgnięcia po jego liczne wiersze i eseje, zagłębienia się w Jego twórczość.

 

Seamus Heaney
(ur. 13 kwietnia 1939, zm. 30 sierpnia 2013) irlandzki poeta, eseista i dramaturg, nazywany “najważniejszym poetą irlandzkim od czasów Yeatsa”. W 1995 r. nagrodzony Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za „dzieła charakteryzujące się lirycznym pięknem i etyczną głębią, które sławią cuda dnia powszedniego i żywą przeszłość”. Oprócz poezji Heaney zajmował się także krytyką literacką, dramatopisarstwem oraz tłumaczeniami, wydał m.in. wierszowane tłumaczenie staroangielskiego eposu Beowulf. Za swoją misję uważał również popularyzowanie literatury, uczestnicząc w licznych programach radiowych i telewizyjnych (np. w produkcjach BBC). W jego dorobku znalazły się także wiersze inspirowane poezją polskich autorów m.in. Zbigniewa Herberta czy angielskie tłumaczenie “Trenów” Kochanowskiego, wydane wspólnie ze Stanisławem Barańczakiem w 1994 r. Heaney dał się poznać jako wielki przyjaciel Polski, gdzie bywał częstym gościem m.in. w Krakowie podczas Spotkań Poetów, gdzie zawarł bliską znajomość z innymi noblistami Czesławem Miłoszem i Wisławą Szymborską. W 2005 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oprowadzanie po wystawie i lekcje dla grup zorganizowanych:
Anna Sadowska, e-mail: sadowska@biblioteka.tarnow.pl, tel.: 14 688 80 21, wew. 22.

Zapraszamy na bezpłatne oprowadzanie po wystawie klas 7 i 8 Szkół Podstawowych oraz Szkół Ponadpodstawowych. W programie znajduje się przybliżenie postaci noblisty Seamusa Heaneya a także Irlandii, jej historii, kultury i tradycji.

Szczegóły

Data:
20 marca
Godzina:
09:00 - 15:00
Series:
Koszt:
wstęp wolny
Kategoria:
Witryna internetowa:
https://www.biblioteka.tarnow.pl/ogloszenia/seamus-heaney

Other

Odbiorcy
wszyscy

Miejsce wydarzenia

Galeria Niebieska Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie
ul. Krakowska 4
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Phone
14 6888023 w. 28
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia