« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Michalina Hendrys „Tańcząc ze światłem”

23 września 2023, 09:00 - 16:00

5 zł – 7 zł

Wernisaż wystawy z udziałem autorki 22 września (piątek) o godzinie 18:00 w Galerii TCK (wstęp wolny). Na wystawie zaprezentowane zostaną projekty z wykorzystaniem techniki wielootworkowej oraz filmy poklatkowe. Artystka wykorzystuje w nich proste działanie kamery obscury, przetwarzając je dla uzyskania wyjątkowych prac fotograficznych.

Ekspozycja będzie dostępna od 23 września do 21 października 2023 r. Bilety 7 zł i 5 zł (ulgowy).

Dzień po otwarciu wystawy (23.09) zapraszamy na warsztaty fotografii otworkowej, które Michalina Hendrys poprowadzi wspólnie z Tomaszem Kowalczykiem.

Tańcząc ze światłem
Zjawisko projekcji rzeczywistości w zaciemnionym pomieszczeniu prawdopodobnie znane było już od czasów starożytnych. Promienie światła tworzące na ścianie przeciwległej do otworu, odwrócony obraz przedmiotów znajdujących się przed otworem, to zasada działania camera obscura. Technikę cechują proste zasady konstrukcji i nieskończone możliwości jej modyfikacji. Pokusa eksperymentowania staje się nieodparta. Myślę, że ma w sobie moc, która budzi nasze wewnętrzne dziecko żądne odkrywania świata. Możemy zaprojektować aparat, aby działał tak jak my chcemy. To tak jakby „mieć na swoje usługi promień słońca”[1]. Prace, które prezentuję na wystawie są moim własnym tańcem ze światłem. To rezultaty dawnych eksperymentów i doświadczeń. Teraz po czasie, widzę w nich nowe znaczenia, a niektóre dopiero zaczynam rozumieć – pada na nie nowe światło. Wydaje mi się, że metafora tańca najtrafniej opisuje proces powstawania moich prac, w których łączyłam zabawę ze sztuką. Taniec to przede wszystkim ruch. Zdjęcie to zapis zatrzymanego ruchu światła. Zapis tańca promieni. Bo tak naprawdę one tańczyły same. Ja jedynie wybierałam dla nich scenę lub projektowałam matryce. Reszta działa się sama. Czasem jednak starałam się przejąć kontrolę nad tym co widzialne. Na krótki moment, stawałam się choreografem tańca światła.

[1] Obrazy Fotografii. Album Metafor Fotograficznych. Bernd Stiegler, Universitas, 2009 .

Michalina Hendrys

Urodzona w 1989 mieszka i tworzy w Krakowie. Absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej (fotografii) Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Szczególnie interesuje się szeroko rozumianą fotografią otworkową. Konstruuje własne kamery obscury, starając się wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje ta technika. Tworzy zarówno zdjęcia otworkowe, jak i filmy oparte na zjawisku ciemni optycznej. W swoich projektach dąży do porzucenia dwuwymiarowego rozumienia fotografii, na wiele sposobów akcentując jej przestrzenność. Wykorzystuje w tym celu emulsję fotograficzną i tworzy własne techniki. Tematy jej projektów dotyczą przestrzeni, pejzażu oraz portretu. Swoje prace prezentowała na wystawach, m.in. w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Sopocie, ale również za granicą w Rumunii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Słowenii, Hiszpanii, czy USA.

22.09, g. 18.00 Wernisaż z udziałem autorki (wstęp wolny)
Galeria TCK (Tarnów, Rynek 5)
Ekspozycja dostępna od 23.09 do 21.10.2023.
Bilety: 5 zł (ulgowy) / 7 zł (normalny)

Szczegóły

Data:
23 września 2023
Godzina:
09:00 - 16:00
Series:
Koszt:
5 zł – 7 zł
Kategoria:

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce wydarzenia

Tarnowskie Centrum Kultury
Rynek 5
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Phone
14 6888888
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia