- dyskusje
- festiwale
- filmy
- koncerty
- konkursy
- kursy
- piknik
- spektakle
- spotkania
- uroczystości patriotyczne
- warsztaty
- wernisaże
- wieczory autorskie
- wystawy
- To wydarzenie minęło.
“Materia dokumentu”
10 listopada 2023, 10:00 - 17:00
5 zł – 7 złTarnowskie Centrum Kultury zaprasza za wystawę „Materia dokumentu”, prezentującą dwóch artystów związanych z poznańską fundacją Pix.House, Mariusza Foreckiego i Andrzeja Dobosza. Przedstawiony zostanie fragment z bogatego dorobku obu artystów oraz fundacji obejmującego fotografię dokumentalną i działalność wydawniczą. Ekspozycje tworzyć będzie kilkadziesiąt wybranych fotografii wraz z dwoma książkami, z których pochodzą, autorstwa Mariusza Foreckiego oraz parędziesiąt okładek wydawnictw fundacji, w formie plakatów, według projektów Andrzeja Dobosza.
PIX.HOUSE (www.pix.house) działa od 2015 roku w Poznaniu. Jest organizatorem najważniejszych wydarzeń fotograficznych w kraju, prezentuje swoje wystawy na europejskich festiwalach. Prowadzi przestrzeń edukacyjną, warsztaty fotograficzne, konkurs TALENT ROKU.
To też galeria, w której odbyło się już ponad 60 wystaw fotografii dokumentalnej, oraz wydawnictwo mające na swoim koncie zorganizowanie ośmiu edycji festiwalu książek fotograficznych X.PRINT i wydanie ponad 40 publikacji z fotografią dokumentalną nagradzanych w krajowych i międzynarodowych konkursach.
Zespół PIX.HOUSE (www.pix.house) to fotografowie, kulturoznawcy, projektanci, studenci i doktoranci jednej z najważniejszej europejskiej uczelni fotograficznej: Instytutu Kreatywnej Fotografii w czeskiej Opavie: Michał Adamski, Andrzej Dobosz, Mariusz Forecki, Anna Molter, Adrian Wykrota oraz Katarzyna Grażewicz.
Andrzej Dobosz
Grafiki i okładki książek
Andrzej Dobosz – designer, grafik, fotograf.
Prowadzi w Poznaniu autorskie studio projektowe (dobosz.studio) zajmujące się budowaniem identyfikacji wizualnej firm, instytucji, wydarzeń. Współpracuje z galerią i wydawnictwem PIX.HOUSE. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU). Specjalizuje się w projektowaniu znaków i książek. Współpracował z wieloma artystami przy publikacjach nagradzanych w Polsce i za granicą m.in. Polish Graphic Design Awards, Złoty i Srebrny KTR, Grand Press Photo, Picture of the Year International, Edycja, Fotopublikacja Roku, PHotoEspaña, Athens Photo Festival, Month of Photography Bratislava. Więcej: dobosz.studio
Mariusz Forecki
Książki KURZ i W PRACY
Mariusz Forecki (1962) – dokumentalista i autor książek.
Od wielu lat fotografuje człowieka uwikłanego w procesy społeczno-polityczne. Absolwent i doktorant Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w czeskiej Opawie, współzałożyciel Fundacji PIX.HOUSE (www.pix.house). Więcej: www.forecki.pl
KURZ | Mariusz Forecki | PIX.HOUSE, Poznań 2022
Najnowsza publikacja, pozwalająca zobaczyć i zrozumieć mechanizm inżynierii społecznej w Rosji w latach 1988 – 2022.
Mariusz Forecki | fragment wstępu do książki KURZ | lipiec 2022
Książka ukazuje się zaledwie kilka miesięcy po ataku Rosji na Ukrainę, który zamienił się w regularną wojnę ze wszystkimi jej okrutnymi elementami: chaotycznym, brutalnym bombardowaniem miast, używaniem zakazanej broni, torturowaniem i zabijaniem cywilów, gwałtami, grabieżą i największym kryzysem uchodźczym od zakończenia II wojny światowej
w 1945 roku. Zebrałem fotografie z wielu moich podróży po byłym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – w końcowym stadium jego istnienia i w czasie kształtowania się nowego ładu społeczno-politycznego. Obserwowałem, jak byłe republiki, wchodzące wcześniej w skład ZSRR, odzyskiwały niepodległość. Widziałem narodziny nowych państw, walkę o tożsamość, powroty wysiedlonych narodów i wyjazdy w poszukiwaniu lepszego życia. Wtedy nie zdawałem sobie sprawy, że jestem świadkiem wydarzeń, które okazały się symbolami rozpadu państwa, zbudowanego na tyranii i niewyobrażalnym cierpieniu ludzi. Z kurzu, powstałego po tym upadku, wyłonił się obraz nowego imperium, które za pomocą brutalnej propagandy i nowoczesnej socjotechniki, przekształciło się – pod pozorami demokracji – w imperium zła, zagrażające światu opartemu na ideach humanizmu i prawie człowieka do wolności i szczęścia.
Książka KURZ zdobyła główną nagrodę na 32 MONTH OF PHOTOGRAPHY BRATISLAVA (2022), tytuł PHOTO BOOK OF THE YEAR 2022 w najważniejszym polskim konkursie fotografii prasowej GRAND PRESS, otrzymała nominację w konkursie LES RENCONTRES DE LA PHOTOGRAPHIE, ARLES i w konkursie FOTOGRAFICZNA PUBLIKACJA ROKU na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii 2023 w Łodzi.
W PRACY | Mariusz Forecki | ZPAF OW, Poznań 2012
Opowieść o funkcjonowaniu człowieka w systemie pracy, sposobie zapewnienia warunków do egzystencji, tworzenia więzi społecznych i nadawania sensu życiu.
> Jarosław Urbański | Fragment wstępu do książki W PRACY | lipiec 2012
…Badania socjologiczne wykazują jednak, że na przekór tym nowym porządkom, większość z nas gotowa jest przyznać, że lubi swoją pracę. Gdyby jej nie tolerowała, musiałaby zwariować. Silna identyfikacja z przedsiębiorstwem, zawodem i grupą współpracowników oraz postrzeganie pracy, jako kolektywnego wysiłku, decyduje nie tylko o większej efektywności (która przecież nie jest prostą sumą indywidualnych starań i umiejętności), ale także o stopniu społecznej integracji, będącą też jedną z podstaw wspólnego sprzeciwu pracowników wobec stawiania zysków ponad ludźmi. Marcel Szary, niedawno zmarły znany działacz pracowniczy z poznańskich zakładów H. Cegielskiego, który równie chętnie cytował księdza Tischnera, co anarchistycznych radykałów, twierdził niezmiennie „dobro zakładu, to dobro wszystkich pracujących w nim ludzi”. Miarą wartości jest praca, a nie abstrakcyjne wskaźniki ekonomiczne.
Jarosław Urbański (1964) – socjolog i aktywista związany od lat 80. z ruchem anarchistycznym, a później także środowiskiem poznańskiego Rozbratu. Działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Autor książek: Globalizacja a konflikty lokalne (2002), Odzyskać miasto. Samowolne osadnictwo, skłoting i anarchitektura (2005), a także licznych artykułów naukowych i publicystycznych.