![Ładowanie Wydarzenia](https://kultura.tarnow.pl/wp-content/plugins/the-events-calendar/src/resources/images/tribe-loading.gif)
- dyskusje
- festiwale
- filmy
- koncerty
- konkursy
- kursy
- piknik
- spektakle
- spotkania
- uroczystości patriotyczne
- warsztaty
- wernisaże
- wieczory autorskie
- wystawy
- To wydarzenie minęło.
Festiwal Górnolotni spotkania ludzi gór w Tarnowie
2 lutego, 10:00 - 22:00
60 zł – 130 złGóry, przygoda i inspiracja – wszystko to znajdziesz podczas Festiwalu Górnolotni w Tarnowie! Spotkaj się z wyjątkowymi ludźmi gór – himalaistami, alpinistami i podróżnikami, którzy zabiorą Cię w niezapomnianą górską podróż. W programie prelekcje zaproszonych gości, wystawy fotografii, pokazy filmów oraz zimowy bieg przełajowy!
Program Festiwalu Górnolotni 2025
1 lutego 2025 – sobota
- godz. 15:00 – “Anna Czerwińska – Na granicy życia” – film dokumentalny
- godz. 16:30 – Karolina Tuszyńska – W Australii też są góry, czyli moja podróż przez Tasmanię
- godz. 18:00 – Piotr Maciejuk – Moje drogi po Syberii
- godz. 19:30 – Andrzej Bargiel – Narciarskie Podboje Ameryki Południowej w Andach i Patagonii
- godz. 21:00 – film: “Silniejszy” (reż. Marcin Jamkowski)
2 lutego 2025 – niedziela
- godz. 10:00 (dla dzieci) i godz. 11:00 (bieg przełajowy 12 km) – bieg Górnolotnych
- godz. 15:00 – Marzena i Marcin Sobkowscy – Parki Narodowe USA: cuda natury, kaniony i dzikie wybrzeże pacyfiku
- godz. 16:30 – Beata Sabała-Zielińska – Kryminalne Zakopane. Najgłośniejsze zbrodnie Podhala
- godz. 18:00 – Piotr Krzyżowski – Everest i Lhotse – solo
- godz. 19:30 – Dorota Rasińska-Samoćko – Korona Himalajskich Marzeń
- godz. 21:00 – film: „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” (reż. Eliza Kubarska)
Festiwal będzie transmitowany online – dostęp płatny PPV (oprócz spotkania z Piotrem Krzyżowskim i filmów: “Silniejszy” i “Ostatnia wyprawa”)
1 lutego – sobota
godz. 15:00 – “Anna Czerwińska – Na granicy życia” – film dokumentalny
Film w CSM lub płatna transmisja przez Internet
“Anna Czerwińska – Na granicy życia” to film dokumentalny poświęcony pamięci wybitnej polskiej himalaistki, Anny Czerwińskiej.
Anna Czerwińska (1949–2023) była jedną z najbardziej znanych polskich alpinistek i himalaistek. Z wykształcenia doktor nauk farmaceutycznych, porzuciła zawód dla swojej największej pasji – gór. Była zdobywczynią sześciu ośmiotysięczników oraz Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. Brała udział w licznych wyprawach wspinaczkowych, m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. Jej osiągnięcia i determinacja uczyniły ją ikoną polskiego himalaizmu.
Film dokumentalny “Anna Czerwińska – Na granicy życia” stanowi hołd dla jej życia i dokonań, ukazując zarówno jej pasję do wspinaczki, jak i osobiste refleksje na temat życia na krawędzi.
godz. 16:30 – Karolina Tuszyńska – W Australii też są góry, czyli moja podróż przez Tasmanię
Spotkanie na żywo w CSM lub płatna transmisja przez Internet
“W Australii nie ma gór” – nic bardziej mylnego. Zapraszam Was na Tasmanię, gdzie znajdziecie pasma górskie do złudzenia przypominające skalistą grań Tatr. Podczas mojej prelekcji dowiecie się, dlaczego Mount Anne Circuit skopał mi tyłek, jak znalazłam partnera na Western Arthurs Traverse i posłuchacie opowieści o zdobyciu Federation Peak – jedynej prawdziwej góry Australii.
Karolina Tuszyńska – blogerka, miłośniczka gór i outdooru. Najczęściej przemierza świat solo i najlepiej czuje się w górach. Jej największą pasją są długodystansowe wędrówki i odkrywanie mniej oczywistych miejsc. Do Australii trafiła w 2020 roku, gdzie spędziła ponad 2 lata, będąc łącznie 8 miesięcy w podróży, w tym 3 miesiące na Tasmanii.
godz. 18:00 – Piotr Maciejuk – Moje drogi po Syberii
Spotkanie na żywo w CSM lub płatna transmisja przez Internet
Opowieść o pustce tego oceanu przestrzeni, ludziach tam żyjących i panowaniu natury.
Piotr Maciejuk jest zapalonym podróżnikiem, zafascynowanym Syberią. Od 2010 roku odbył kilkanaście wypraw w ten region, głównie samotnych, przemierzając m.in. Półwysep Jamał, Jakucję, Kamczatkę, Chakasję, Tuwę, Południowy Ural oraz północną Mongolię. Podczas swoich podróży przepłynął około 3000 km rzeką Leną i 1500 km Jenisejem, a także trzykrotnie przemierzył jezioro Bajkał.
Swoje doświadczenia z Syberii prezentuje podczas licznych spotkań i prelekcji, gdzie opowiada o bezkresnych przestrzeniach, naturze oraz mieszkańcach tych terenów.
Jego pasja do Syberii zrodziła się w czasach szkolnych, a liczne podróże pozwoliły mu poznać tamtejszą kulturę i ludzi. Podczas jednej z wypraw poznał swoją obecną żonę, Julię, z którą dzieli życie w Polsce.
Piotr Maciejuk – artysta, rękodzielnik, twórca od ćwierć wieku unikalnych mebli i form użytkowych. Czynny strażnik ochrony przyrody, wielbiciel Syberii, który podczas kilkunastu wypraw, głównie samotnych, przemierzył najodleglejsze zakątki tej krainy.
godz. 19:30 – Andrzej Bargiel – Narciarskie Podboje Ameryki Południowej w Andach i Patagonii
Spotkanie na żywo w CSM lub płatna transmisja przez Internet
Andrzej Bargiel, wybitny polski skialpinista znany z pierwszego w historii pełnego zjazdu na nartach z K2, we wrześniu 2024 roku podjął nowe wyzwanie na południowej półkuli. W ramach projektu HIC SUNT LEONES wyruszył na swoją pierwszą wyprawę do Ameryki Południowej – Andes & Patagonia Ski Expedition.
Celem ekspedycji była narciarska eksploracja terenów w rejonach Cajón del Maipo w Andach Środkowych, a także w okolicach El Chaltén w Argentynie.
W trakcie wyprawy Andrzej Bargiel wraz z zespołem dokonali serii imponujących zjazdów, w tym technicznie wymagającego “Mini Whillans” w masywie Fitz Roy.
Zapraszamy na prezentację pełną zapierających dech w piersiach zdjęć i relacji z pierwszej ręki o wyzwaniach, jakie niosą ze sobą Andy i Patagonia.
Dołącz do nas, aby przeżyć tę niezwykłą podróż oczami Andrzeja Bargiela i jego zespołu.
Andrzej Bargiel wychował się w Łętowni w Małopolsce. Od najmłodszych lat wykazywał talent do narciarstwa i skialpinizmu. Jako nastolatek przeprowadził się do Zakopanego, aby rozwijać swoje umiejętności. Bardzo szybko okazało się, że posiada ponadprzeciętne predyspozycje do sportów wytrzymałościowych. Jest trzykrotnym mistrzem Polski w narciarstwie wysokogórskim, trzecim w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kategorii Espoir oraz rekordzistą świata w biegu na Elbrus. Od 2013 roku realizuje swój autorski projekt HIC SUNT LEONES, którego celem są zjazdy na nartach z najwyższych szczytów Ziemi bez użycia tlenu. Jest pierwszym Polakiem, który zjechał na nartach z wierzchołka ośmiotysięcznika Sziszapangma-Centralna
W 2014 roku ustanowił rekord na Manaslu, łącząc szybkie wejście ze zjazdem na nartach. W 2015 roku dokonał historycznego zjazdu z Broad Peak, a w 2016 roku zdobył tytuł „Śnieżnej Pantery”. W 2018 roku zdobył szczyt K2 i zjechał na nartach, co było przełomowym osiągnięciem w historii himalaizmu. W 2023 roku zjechał z Gaszerbrum I i II, stając się pierwszą osobą, która narciarsko pokonała cztery ośmiotysięczniki Karakorum. W 2024 roku podczas wyprawy ANDES & PATAGONIA SKI EXPEDITION eksplorował Andy Środkowe i Patagońskie.
godz. 21:00 – film: “Silniejszy” (reż. Marcin Jamkowski)
Film nie będzie transmitowany przez Internet. Dostępny tylko na sali kinowej.
“Silniejszy” to polski film dokumentalny z 2024 roku w reżyserii Marcina Jamkowskiego.
Film przedstawia intymny portret 52-letniego wspinacza Macieja “Pastora” Kubery, który po niemal śmiertelnym upadku podejmuje wyzwanie pokonania jednej z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych – Andromedy na greckiej wyspie Kalymnos.
Dokument ukazuje jego determinację w przezwyciężaniu pourazowych lęków i fizycznych ograniczeń, dążąc do osiągnięcia osobistego celu.
Maciej “Pastor” Kubera to doświadczony polski wspinacz, znany w środowisku ze swojej pasji i zaangażowania w rozwój wspinaczki. Jego historia przedstawiona w filmie “Silniejszy” inspiruje do refleksji nad siłą ludzkiego ducha i zdolnością do pokonywania własnych słabości.
Film “Silniejszy” zdobył uznanie zarówno wśród krytyków, jak i widzów, oferując głębokie spojrzenie na wyzwania stojące przed wspinaczami oraz na ich niezłomną wolę w dążeniu do realizacji marzeń.
2 lutego – niedziela
godz. 12:00 – Bieg Górnolotnych (przełajowy 12 km oraz dla dzieci)
Bieg Górnolotnych to coroczny przełajowy bieg na dystansie 12 km, organizowany w ramach Festiwalu Górnolotni w Tarnowie, który od 15 lat promuje aktywny wypoczynek, zrozumienie i poszanowanie natury. Wydarzenie przyciąga zarówno doświadczonych biegaczy, jak i amatorów, oferując ciekawą trasę oraz wyjątkową atmosferę. Dodatkowo, dla najmłodszych uczestników przygotowywane są specjalne biegi dla dzieci, promujące aktywność fizyczną od najmłodszych lat.
Uczestnicy mogą liczyć na atrakcyjne upominki w pakiecie startowym oraz okolicznościowe medale na mecie.
Bieg Górnolotnych to doskonała okazja do sprawdzenia swoich sił w zimowych warunkach, a także do integracji z pasjonatami biegania i górskich wędrówek. Wydarzenie cieszy się rosnącą popularnością i na stałe wpisało się w kalendarz tarnowskich imprez sportowych.
godz. 15:00 – Marzena i Marcin Sobkowscy – Parki Narodowe USA: cuda natury, kaniony i dzikie wybrzeże pacyfiku
Spotkanie na żywo w CSM lub płatna transmisja przez Internet
Odkryj z nami najpiękniejsze zakątki parków narodowych Stanów Zjednoczonych!
Stany Zjednoczone zachwycają monumentalnymi krajobrazami i niesamowitą różnorodnością przyrody. Zapraszamy w podróż, która poprowadzi przez jedne z najbardziej ikonicznych miejsc Ameryki. Od przepastnego Wielkiego Kanionu Kolorado po wąskie, wyrzeźbione przez naturę kaniony szczelinowe. Od bajecznie kolorowej, spalonej słońcem Doliny Ognia po mgliste i dzikie wybrzeże Pacyfiku.
Na trasie nie zabraknie również takich perełek jak imponujące skalne łuki i okna w Arches, magiczny Bryce Canyon wyrzeźbiony przez naturę z niewiarygodną precyzją oraz monumentalny Zion, który swoją skalą przyćmiewa wszystko wokół.
Podczas pokazu podzielimy się nie tylko zdjęciami i opowieściami, ale także praktycznymi wskazówkami, jak najlepiej wykorzystać czas w każdym z tych miejsc. Dowiesz się, co warto zobaczyć, gdzie warto się zatrzymać i jak zaplanować swoją podróż, by w pełni doświadczyć piękna amerykańskiej przyrody.
Zapraszamy na inspirującą podróż, która zachwyci każdego miłośnika przyrody i wielkich przestrzeni.
Marzena i Marcin Sobkowscy – przewodnicy górscy wywodzący się ze środowiska SKPB Warszawa, absolwenci Podyplomowego Studium Specjalistów dla Krajów Rozwijających się UW.
Miłośnicy górskich wypraw. Od lat podróżują po świecie. Odwiedzili ponad 80 krajów w poszukiwaniu przygód i nieoczywistych ścieżek. Od zabytków bardziej interesują ich strome zbocza i dzika przyroda.
godz. 16:30 – Beata Sabała-Zielińska – Kryminalne Zakopane. Najgłośniejsze zbrodnie Podhala
Spotkanie na żywo w CSM lub płatna transmisja przez Internet
Książka autorstwa Beaty Sabały-Zielińskiej ukazuje mroczną stronę malowniczego regionu Podhala. Autorka opisuje sześć najgłośniejszych zabójstw dokonanych pod Tatrami, przedstawiając je z perspektywy osób zaangażowanych w śledztwa: policjantów, biegłych kryminalistyki, psychiatrów, psychologów oraz prawników. Dzięki temu czytelnik zyskuje wgląd w proces odkrywania prawdy, udowadniania winy i wymierzania kary. Beata Sabała-Zielińska dzieli się nie tylko faktami dotyczącymi opisywanych zbrodni, ale także refleksjami na temat społeczności Podhala i wyzwań związanych z pracą reportera w tym specyficznym regionie.
Beata Sabała-Zielińska – rodowita góralka, publicystka i dziennikarka radiowa, przez lata związana z Radiem ZET. Autorka i współautorka książek o Zakopanem. Zajmuje się głównie tematyką górską. Jej publikacje: TOPR. Żeby inni mogli przeżyć, Pięć Stawów. Dom bez adresu, TOPR 2. Nie każdy wróci, książka dla młodzieży TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka oraz książka dla dzieci TOPR. O psie, który został ratownikiem przez wiele tygodni nie schodziły z list bestsellerów.
godz. 18:00 – Piotr Krzyżowski – Everest i Lhotse – solo
Spotkanie na żywo w CSM
W maju 2024 roku dokonał historycznego wyczynu, zdobywając samotnie i bez użycia dodatkowego tlenu dwa ośmiotysięczniki: Lhotse (8516 m n.p.m.) i Mount Everest (8848 m n.p.m.) w ciągu niespełna 48 godzin stanął na obu szczytach, nie schodząc przy tym poniżej obozu czwartego.
Jego osiągnięcia stanowią inspirację dla wielu pasjonatów gór i świadczą o niezwykłej determinacji oraz pasji w dążeniu do realizacji marzeń.
Spotkanie z Piotrem Krzyżowskim to niepowtarzalna okazja, by usłyszeć o kulisach tych niezwykłych wypraw i poznać bliżej człowieka, który przesuwa granice ludzkich możliwości.
Piotr Krzyżowski – polski himalaista, członek Klubu Wysokogórskiego Bielsko-Biała, ratownik GOPR i prawnik. Doświadczenie wysokogórskie zdobywał stopniowo, wspinając się latem i zimą w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze oraz Tienszanie.
godz. 19:30 – Dorota Rasińska-Samoćko – Korona Himalajskich Marzeń
Spotkanie na żywo w CSM lub płatna transmisja przez Internet
Dorota Rasińska-Samoćko, wchodząc w 2024 roku na Shishapangmę, dokonała historycznego osiągnięcia i stała się pierwszą oraz jedyną Polką z Koroną Himalajów i Karakorum, pierwszą himalaistką z Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej, a także piątą kobietą na świecie i najszybszym himalaistą bez teamu sponsorskiego i komercyjnego.
Dorota opowie o swojej pasji, motywacji, marzeniach, filozofii życia oraz o tym, jak można połączyć romantyzm z wysokogórskimi realiami. Jej droga ku osiągnięciu Korony Himalajów i Karakorum w rekordowe 3 lata (2021-2024) nie była ani łatwa i ani prosta, ale pełna wyzwań fizycznych, psychicznych, jak również tych, które wiązały się z przełamywaniem stereotypów. Najpierw osiągała szczyty dyplomacji jako zawodowy dyplomata, a potem udowodniła, że można przebijać skalne sufity, ustanawiając rekordy i wchodząc w 2022 roku na 7 ośmiotysięczników w 3 miesiące (w tym te najtrudniejsze jak K2, Nanga Parbat, Annapurna, Kanczendzonga).
Jej ostatnie wyprawy w lipcu 2024 r. na Gasherbrum I i II (dwa szczyty zdobyte w ciągu 7 dni) pełne były wyzwań: zmagania się z huraganowym wiatrem, „białą ciemnością”, oblodzeniem, 22-godzinnym atakiem szczytowym i wypadkiem partnera wspinaczkowego. Mimo wszystkich tych trudności, to Dorota otwierała drogi i dokonywała pierwszych wejść w sezonie.
W 2022 roku ustanowiła światowy rekord – w zaledwie 3 miesiące weszła na 7 ośmiotysięczników bez wsparcia zespołowego i bez sponsorów. Były to tak wymagające ośmiotysięczniki jak: Annapurna, Kanczendzonga, Lhotse, Makalu (w Nepalu od 28 kwietnia do 28 maja), a następnie w Pakistanie: Nanga Parbat, Broad Peak, K2 (od 1 lipca do 28 sierpnia). Nazywana jest przez Szerpów i w środowisku Speed Lady albo Iron Lady. Ma w swoim dorobku 9 ośmiotysięczników osiągniętych w 1 rok, a w sumie stanęła 16 razy na ośmiotysięcznych szczytach (2 razy na Manaslu, drugie wejście w 5 dni bez aklimatyzacji oraz 2 razy na Makalu). Od 2021 roku realizuje projekt Podwójna Korona, mający na celu osiągnięcie Korony Himalajów i Karakorum oraz Korony Ziemi.
Z zawodu jest prawnikiem i dyplomatą, a z zamiłowania pasjonatką natury, podróży i sportów ekstremalnych. Poza himalaizmem, uprawia m.in. nurkowanie, jazdę na nartach i aktywnie podróżuje, odbywając liczne trekkingi oraz wspinaczki na wszystkich kontynentach Planety. Zwiedziła z plecakiem 140 krajów (głównie samotnie). Otrzymała liczne nagrody: kilka razy Kolosy, Orła oraz Primus Inter Pares. Napisała dwie książki – „Moja Azja. Dora na szlaku” oraz „Australia i coś więcej…” Dora Rasińska.
godz. 21:00 – film: „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa”
Film nie będzie transmitowany przez Internet. Dostępny tylko na sali kinowej.
Film przedstawia historię Wandy Rutkiewicz, wybitnej polskiej alpinistki, pierwszej kobiety na świecie i pierwszej Polki, która zdobyła najwyższe szczyty Ziemi.
Reżyserka, sama będąca alpinistką, podąża śladami Rutkiewicz w Himalajach, próbując rozwikłać tajemnicę jej zaginięcia sprzed 30 lat.
W poszukiwaniach pomaga jej odnaleziony audio-pamiętnik Wandy oraz rozmowy z bliskimi jej osobami, takimi jak siostra Janina Fies i menadżerka Marion Feik, a także znanymi wspinaczami: Reinholdem Messnerem, Krzysztofem Wielickim i Carlosem Carsolio.
Film zdobył uznanie na międzynarodowych festiwalach, m.in. otrzymując Grand Prix na 22. Krakowskim Festiwalu Górskim.
- reż. Eliza Kubarska
- Polska, Szwajcaria, Nepal, Indie, Włochy, Austria, 2024
- 85 min.
WYSTAWY:
- Andrzej Bargiel – Andy, Patagonia
- ks. Stanisław Pachowicz – Moje górskie wędrówki
KSIĄŻKI: Kiermasz książek i przewodników
Bilety: sobota – 70 zł (normalny), 60 zł (ulgowy); niedziela – 70 zł (normalny), 60 zł (ulgowy), karnet na sobotę i niedzielę – 130 zł (normalny), 110 zł (ulgowy)
zapisy na bieg – TUTAJ
Bilety PPV na transmisje internetową: sobota – 50 zł, niedziela – 50 zł, 2 dni – 90 zł
UWAGA:Transmisje będą tylko w czasie rzeczywistym wg godzin programu, bez możliwości oglądnięcia relacji w późniejszym terminie. Filmy „Silniejszy” i „Ostatnia wyprawa” oraz spotkanie z Piotrem Krzyżowskim nie będą transmitowane.