« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

“Autoportret naturalnie” Inez Baturo

29 marca, 10:00 - 17:00

5 zł – 7 zł

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii Inez Baturo „Autoportret naturalnie” do Galerii TCK.
Wernisaż z udziałem autorki odbędzie się 8 marca o godzinie 18:00.

„Fotografując pejzaż, portretuję siebie, własne emocje związane z byciem tu i teraz, w kontakcie z przyrodą i z pierwotnym światem.
Czuję, że jestem częścią natury, jej składową. Krajobraz jest pretekstem do zanurzenia się w harmonii i ciszy miejsc, które są z mojego punktu widzenia prawdziwe.”

INEZ BATURO
Urodziła się w roku 1966. Mieszka w Bielsku-Białej. Filolog angielski. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Jedna z członków założycieli Związku Polskich Fotografów Przyrody. Należy do Agencji Forum oraz do IRIS Photo, organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, promującej światową fotografię kobiet. W latach 1992-2015 Inez Baturo prowadziła Wydawnictwo Baturo, specjalizujące się w książkach albumowych, które wypromowało prace wielu polskich artystów fotografików. Od roku 1992 do dnia dzisiejszego jest kuratorką Galerii Fotografii B&B w Bielsku-Białej (do roku 2017 wraz z nieżyjącym już Andrzejem Baturo). Fundatorka i prezes Fundacji Centrum Fotografii. Organizatorka biennale fotografii światowej – FotoArtFestivalu. Organizuje liczne kursy, spotkania, plenery fotograficzne i międzynarodowe projekty. Fotografie publikowała m. in. we Voyage, Podróżach, National Geographic. Jest autorką czterech albumów autorskich: Beskidy (dwie publikacje), Cieszyn, Inez Baturo – fotografia pejzażowa (2013). Prace publikowała także w albumach zbiorowych pt.: Góry Polskie i Bielsko-Biała. Jej prace i biografia zostały ujęte w następujących publikacjach: „Mistrzowie polskiego pejzażu” oraz w prestiżowej publikacji autorstwa Naomi Rosenblum – „Women`s History of Photography” (Abbeville Press, Nowy Jork) a także w „Donne & Fotografia” (Udine Musei, Włochy). Przetłumaczyła z języka angielskiego „Historię fotografii światowej” Naomi Rosenblum, największe tego typu opracowanie na świecie.
Ważniejsze nagrody to:
– Nagroda Prezydenta Miasta Bielsko-Biała w dziedzinie kultury
– Ikar 2005- Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych (2007)
– Stypendium Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Warszawa 2011, 2012
– Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych (2023)
Jej prace znajdują się w zbiorach:
– British Library (Women`s Issues) w Londynie
– Muzeum Historyczne (Zamek) w Bielsku-Białej
– Zbiorach Specjalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
– Museum of Humanity (Wielka Brytania)
– Ratusz, Grand Rapids, Michigan (USA)
– i w zbiorach prywatnych

Szczegóły

Data:
29 marca
Godzina:
10:00 - 17:00
Series:
Koszt:
5 zł – 7 zł
Kategoria:

Other

Odbiorcy
młodzież, dorośli

Miejsce wydarzenia

Tarnowskie Centrum Kultury
Rynek 5
Tarnów, małopolskie 33-100 Polska
+ Google Map
Phone
14 6888888
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia