Wilhelm Sasnal
28.03.1983
rzeźba, kręgi betonowe, smoła, 2010
Lokalizacja: za budynkiem Dworca PKP w Mościcach, przy ul. Chemicznej
Wilhelm Sasnal wychował się w Mościcach. Od dziecka słyszał krążące między mieszkańcami dzielnicy opinie o zagrożeniu wynikającym z mieszkania w sąsiedztwie fabryki produkującej niebezpieczne chemikalia. Słyszał też o amerykańskich rakietach wycelowanych w fabrykę – strategiczny dla gospodarki państwa ośrodek. Pomnik upamiętnia to poczucie zagrożenia, stwarza alternatywną wizję przeszłości, w której 28 marca 1983 roku wydarzyła się wielka katastrofa.
W sierpniu 2010 roku, w czasie gdy realizowany był pomnik, Anka i Wilhelm Sasnal pracowali nad pełnometrażowym filmem „Opad”. Duża część zdjęć była realizowana w Mościcach. Film ukazuje obraz świata po wielkim wybuchu, nieokreślonej tragedii. W wizji tej z nieba spada radioaktywny pył. Grupka ocalałych, wyobcowanych ludzi próbuje zorganizować sobie życie w dziwnej, nowej rzeczywistości. Film i mościcki pomnik wiążą się ze sobą, ukazując jeden ze scenariuszy życia po apokalipsie.
Wilhelm Sasnal (ur. 1972) w latach 1992-94 studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, w latach 1994-99 malarstwo na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka). Malarz, twórca komiksów, współzałożyciel Grupy Ładnie. Wspólnie z żoną Anką kręci filmy. Mieszka w Krakowie.
Rzeźba Wilhelma Sasnala powstały jako część projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” (kurator: Dawid Radziszewski) www.tarnow1000.pl.
Realizacja: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie www.bwa.tarnow.pl