Marian Misiak „Tajsa”

Marian Misiak – “Tajsa” – neon

2014

Lokalizacja: fasada BWA, Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1

Neon „Tajsa” to interwencja typograficzna dedykowana kulturze Romskiej. Jest owocem interdyscyplinarnego eksperymentalnego projektu badawczego poszukującego możliwości zapisu języka mówionego. Powstał w związku z wystawą Tajsa“ dedykowaną społecznościom romskim na świecie.

Tajsa to słowo w języku romani, oznaczające w kilku jego dialektach zarówno „wczoraj”, jak i „jutro”. Jednocześnie doskonale określa doświadczenia i egzystencję dużej części Romów europejskich, będących historycznie społeczeństwami wędrującymi. Dla wielu z tych grup teraźniejszość jest jedynym rzeczywistym czasem. Wobec braku wczoraj i perspektywy jutra, jest tylko dziś. Refleksja na temat teraźniejszości była głównym tematem wystawy „Tajsa“.

Misiak_neon Tajsa_fot. Paweł Topolski

Marian Misiak (ur. w 1981 w Ostrawie) ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i projektowanie krojów pism na Wydziale Typografii i Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie w Reading (UK). Pracował w Londyńskim Researchstudio Neville’a Brody’ego, pełnił funkcję zastępcy dyrektora artystycznego projektu prasowego „Polska The Times”. Aktualnie współpracuje głównie z instytucjami związanymi z kulturą, zajmuje się typografią multiscriptową i projektowaniem krojów pism. Reprezentuje połowę tandemu projektowego BerszMisiak.

Neon powstał w ramach wystawy „Tajsa” (2013, kuratorki: Katarzyna Roj, Joanna Synowiec). Wystawa była częścią cyklu projektu “Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal” poświęconego relacji regionalnego dziedzictwa i sztuki współczesnej.

Realizacja: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie