- dyskusje
- festiwale
- filmy
- koncerty
- konkursy
- kursy
- piknik
- spektakle
- spotkania
- uroczystości patriotyczne
- warsztaty
- wernisaże
- wieczory autorskie
- wystawy
- To wydarzenie minęło.
Magdalena Maliszewska “Zimny wiatr” – spotkanie autorskie
19 września, 17:00 - 19:00
Wstęp wolnySpotkanie autorskie i promocja książki “Zimny wiatr”
Czytelnia Czasopism, ul. Krakowska 4 (parter), 19 września, godz. 17:00
Zimny wiatr to powieść obyczajowa z wątkami sensacyjnymi i kryminalnymi, której akcja rozpoczyna się 12 grudnia 1981 roku, tuż po zakończeniu okupacyjnego strajku studenckiego w Collegium Novum UJ, i prowadzi Czytelnika przez pierwsze miesiące stanu wojennego, przywołując klimat tamtych dni, nastroje społeczne, radości i smutki, którymi żył wtedy Kraków, atmosferę dyskusji i konspiracyjnych spotkań oraz zapomniane już, a wtedy kultowe miejsca na mapie miasta. W życie bohaterów – studentów historii Uniwersytetu Jagiellońskiego – zostały wplecione prawdziwe wydarzenia, które rozgrywały się w Krakowie na początku stanu wojennego. W ich krakowskiej codzienności radość przeplata się ze smutkiem, a humor z powaga i zadumą. W książce znalazło się też miejsce na miłość, zdradę i dylematy moralne. W tle pojawiają się nie tylko obozy internowania, ale także wojenne rodzinne tajemnice, okupacyjny Kraków, a nawet trudna historia polskich Kresów.
W grudniu 2022 roku książka otrzymała wyróżnienie w konkursie Instytutu Literatury „Pokolenie Solidarności”.
Autorka przygotowuje dwie kolejne części cyklu powieściowego: „Wszystkie drogi” – której akcja rozgrywać się będzie w czasie strajków kwietniowo/majowych 1988 oraz „Słowa ślad” – zamykająca cykl część z akcją w latach 2009 – 2010
MAGDALENA MALISZEWSKA
Krakowianka z dziada pradziada, choć kawałek serca pozostawiła na Podlasiu, skąd wywodzi się rodzina Maliszewskich. Studentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na UJ, a także działaczka opozycji antykomunistycznej. Była m.in. uczestniczką Ruchu „Wolność i Pokój” i jednym z redaktorów ukazującego się na Śląsku, podziemnego pisma „Wybór”. Od 1991 roku w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, okazjonalnie publikuje artykuły w prasie krajowej i emigracyjnej.
Przez wiele lat prowadziła małą firmę reklamową specjalizującą się w promocji książek, redagowaniu tekstów i przygotowywaniu ich do druku. W latach 90-tych prowadziła księgarnię „Orlando”, promującą niezależne wydawnictwa i pisarzy z kręgu opozycji. Przez trzy kadencje była radną Dzielnicy II Miasta Krakowa. Działa w kilku stowarzyszeniach oraz pomaga znajdować domy porzuconym zwierzętom.