- dyskusje
- festiwale
- filmy
- koncerty
- konkursy
- kursy
- piknik
- spektakle
- spotkania
- uroczystości patriotyczne
- warsztaty
- wernisaże
- wieczory autorskie
- wystawy
- To wydarzenie minęło.
81. rocznica pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz
27 kwietnia 2023, 13:00 - 14:00
Udział bezpłatnyZa kilka dni minie 81. rocznica pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz. Podobnie jak ten o prawie dwa lata wcześniejszy, z mężczyznami, ten z Polkami także wyruszył z Tarnowa (w tym samym dniu dotarły do Auschwitz także więźniarki z Krakowa). O transporcie z 14 VI 1940 r. pamięta się powszechnie. Ten z 27 kwietnia 1942 r. wymaga jeszcze wielu aktów aktywnej pamięci, aby zakorzeniła się ona w świadomości mieszkańców miasta i regionu.
Już corocznie chcemy utrwalać wiedzę o pierwszych Polkach, w tym tarnowiankach, w Auschwitz. Przy okazji poszerzając ją o wielu innych więźniów oraz więźniarki, w latach 1939-45 przetrzymywanych w tarnowskim więzieniu i trafiających stąd do innych miejsc kaźni, w tym wielu obozów i na miejsca straceń. Przez tzw. etapowe więzienie w Tarnowie, w latach niemieckiej okupacji przeszło bowiem od 25 do 30 tysięcy więźniów politycznych obu płci, głównie Polek i Polaków związanych z ruchem oporu, w tym przede wszystkim ze strukturami Polskiego Państwa Podziemnego.
Także w tym roku chcemy oddać hołd polskim więźniarkom, które trafiły do największego niemieckiego obozu jako pierwsze. Uczynimy to podczas kameralnej uroczystości pod Tablicą upamiętniającą więźniów tarnowskiego więzienia etapowego, wiszącą już na powstającej Ścianie Pamięci, czyli na murze Zakładu Karnego przy ul. Konarskiego w Tarnowie.
Uroczystość rozpocznie się w tym miejscu 27 kwietnia (czwartek) o godzinie 13:00.
Tuż po złożeniu kwiatów i zapalonych zniczy, uczestników uroczystości zapraszamy do aktywnego zwiedzenia stojącej nieopodal Tablicy, przygotowanej przez nas wystawy plenerowej zatytułowanej “Tarnowskie więzienie etapowe (1939-45). Zarys historii i sylwetki wybranych więźniów”. W dniu uroczystości po eskpozycji oprowadzą tarnowską młodzież autorzy wystawy oraz potomkowie kilku więźniów, których sylwetki przybliżane są na poszczególnych planszach.