- dyskusje
- festiwale
- filmy
- koncerty
- konkursy
- kursy
- piknik
- spektakle
- spotkania
- uroczystości patriotyczne
- warsztaty
- wernisaże
- wieczory autorskie
- wystawy
- To wydarzenie minęło.
Saga rodu tarnowskich malarzy
24 grudnia 2023, 09:00 - 17:00
Wstęp wolnyWiesław Röhrenschef – Malarstwo (100 – lecie urodzin)
Andrew Kolo – Malarstwo (Z Tarnowa do Hollywood)
ANEKS:
Zbigniew Sałaj, obiekt z kolekcji
Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej
BWA Dworzec PKP w Tarnowie
19.11.2023 – 04.02.2024
Wstęp wolny
16.12.23 (sobota) g. 17:00 – wieczór poetycko-muzyczny poświęcony twórczości Wiesława Röhrenschefa. Obsada i kierownictwo muzyczne Grażyna Kuta. (sale Dworca PKP w Tarnowie)
W tym roku przypada setna rocznica urodzin wybitnego artysty malarza, pedagoga i poety, Wiesława Röhrenschefa. Tak się składa, że jest to również 30-sta rocznica Jego śmierci…
Z tej okazji Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie postanowiło przypomnieć sylwetkę tego niezwykłego tarnowianina. Na wystawę w salach ekspozycyjnych na terenie Dworca PKP składają się unikalne prace malarskie udostępnione ze zbiorów tarnowskiego Muzeum Okręgowego, prace będące w kolekcjach prywatnych oraz wybrane wiersze.
Wiesław Röhrenschef był od samego początku związany z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie wychował liczne pokolenia młodych adeptów sztuki. Miejsce szczególne w Jego sercu zajmował zabytkowy Dwór w Jeżowie (obecnie Ośrodek Szkolenia i Archiwum tejże szkoły), gdzie spędzał każdą wolną chwilę i gdzie zostawił swoje serce. Temu wątkowi też poświęcony jest spory fragment ekspozycji, w tym esej Jolanty Chliszcz.
Zaproszenie do wspólnej wystawy przyjął siostrzeniec Wiesława Röhrenschefa, polsko-amerykański artysta Andrew Kolo, który po blisko czterdziestu latach spędzonych w USA powrócił niedawno do Ojczyzny. Na wystawie zobaczymy obrazy olejne powstałe w ostatnich trzech latach, w których odnaleźć można niesamowity klimat skapanej w słońcu Kalifornii. Andrew, który jest również poetą i dramaturgiem, zaproponował aby w trakcie trwania wystawy obył się wieczór poetycko-muzyczny, który planowany jest na 16-go grudnia (w sobotę), o godzinie 17.00, zaraz po oficjalnym otwarciu wystawy (godzina 16.00). Obsada i kierownictwo muzyczne Grażyna Kuta.
Wystawie tych dwojga wybitnych artystów towarzyszy aneks, niemniej wybitnego twórcy – Zbigniewa Sałaja, prezentujący wysublimowaną pracę będącą w zbiorach Małopolskiej Kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej.
Eksponaty ze zbiorów:
– Muzeum Okręgowego w Tarnowie
– Ośrodka Szkolenia i Archiwów Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie (dzięki życzliwości Jolanty i Zbigniewa Dudów – administratorów Dworu w Jeżowie)
– Dariusza Romanowskiego (tomiki poezji)
– Kolekcji prywatnej (zbiór exlibrisów)
– Andrew Kolo – obrazy i multimedia z kolekcji Artysty
– Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej
Kuratorzy wystawy, aranżacja, realizacja techniczna:
Piotr Kukla, Miłosław Onak
Biogramy:
Röhrenschef Wiesław
Urodził się w Bogumiłowicach pod Tarnowem w 1923 r. Studia artystyczne ukończył na ASP w Krakowie w 1951 r.
Wystawiał od 1948 r. Do 1979 r. brał udział w 149 wystawach, w tym w 22 o charakterze ogólnopolskim lub międzynarodowym. Miał 4 wystawy zagraniczne i 20 indywidualnych. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum w Kiskörös na Węgrzech. Był nauczycielem w LSP w Tarnowie, gdzie był szczególnie znany z wykładów z historii sztuki, którą interpretował po swojemu, romantycznie. Wydał dwa tomiki poezji „Wzgórza porosłe snem” – 1989 i „Poprzez” – 1992. Zajmował się też historią jeżowskiego dworu oraz losami Artura Grottgera W 1991 r. obchodził 40 lecie pracy artystycznej i 39 lecie pracy w LSP.
Nieustannie powtarzał, że to co „maluje i pisze zawsze wyraża jego stosunek do życia, natury i ludzi. Kocha przyrodę, wszystko co w niej żyje, kocha człowieka i jego wrażliwość, rzeczywistość pogodną i smutną”. Malował i rysował głównie portrety i pejzaże, które tworzył cyklami „Strachy”, „Legenda tarnowska”, „Barykady”, „Jeżowskie drzewa”, „Kobieta”, „Wenus”. Świetny i wrażliwy rysownik podchodził do natury wręcz z nabożeństwem.
Zmarł w Tarnowie w 1993 r.
Andrew Kolo (Andrzej Kołodziej)
Urodzony 15 maja 1944 roku w Tarnowie. Artysta malarz, fotograf i poeta. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obronił dyplom z zakresu malarstwa. W 1973 roku wyjechał do USA, gdzie kontynuował studia malarskie w pracowni abstrakcjonisty prof. Sama Claybergera w Otis Art Institute w Los Angeles. W tym samym mieście założył również i prowadził polsko-amerykańską grupę artystów malarzy „Krakart”. Grupa przez 40 lat swojego istnienia zorganizowała ponad 40 wystaw, w tym m.in. w 2003 roku prezentację czołowych polskich artystów w „Modern Art Gallery” w Los Angeles, która była największą tego typu wystawą poza Polską. Oprócz Los Angeles artysta wystawiał swoje prace m.in. w Mexico City, Seulu, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Paryżu, a ostatnio wraz z Grupą „Krakart” w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.
Artysta po blisko 40 latach pobytu w USA powrócił do Polski. Obecna prezentacja jest pierwszą w rodzinnym mieście.
Zbigniew Sałaj
Ur. w 1961 r. w Inowrocławiu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, obiektami z papieru, wideo oraz książką artystyczną. Absolwent krakowskiej ASP. Mieszka i pracuje w Krakowie.
Uprawia m. in. malarstwo sztalugowe i malarskie environment. Pokrywał wielowarstwowo malarskim wałkiem obrazy i przestrzeń galerii. Najbardziej znane są, tworzone przez niego oryginalną metodą, statyczne i ruchome obiekty z papieru, a także przedmioty nawiązujące do koncepcji książki artystycznej. Klejone na krawędziach bryty papieru, opracowuje w postaci zwartych obiektów bądź utworów amorficznych, przyjmujących formę zależnie od ustawienia i kształtu podłoża. Również ich krawędzie pozostawia surowo obcięte albo żmudnie je opracowuje przez dłutowanie i wygładzanie dla uzyskania pożądanego kształtu. Często powstają przedmioty podatne na manipulowanie ich formą przez dotyk.
BWA Dworzec PKP w Tarnowie
19.11.2023 – 04.02.2024
Wstęp wolny